Obróbka kamienia

Kamień w przeważającej ilości wykorzystywany był przez ludność grodu głównie dla celów budowlanych. Używano go dla wzmocnienia konstrukcji wału jaki do. budowy palenisk. Nie stwierdzono żadnego stałego miejsca skąd ludność mogła czerpać kamień. Kamienie, które wówczas używano, stanowiły typowe polne głazy, podobne do dziś spotykanych na polach. Część z nich, zalegających na wale jak i u jego wewnętrznej podstawy, służyła do obrony.

ryc.41
Ryc. 41. Osełki kamienne
ryc.42
Ryc. 42. Toporek kamienny

Dodatkowo kamień służył do wyrobu narzędzi. Z dużych głazów w miarę płaskich, obtłuczonych po bokach, wykonywano żarna, o których już wspomnieliśmy wyżej. Uszkodzone żarna niekiedy wykorzystywano wtórnie do budowy palenisk. Z miękkich kamieni wykonywano osełki (ryc. 41). Część z nich posiada otworki,przez które przewlekano rzemyki lub sznurki zabezpieczając w ten sposób osełkę przed zgubieniem. Na terenie grodu znaleziono też szereg kamyków w postaci krążków. Niektóre kamyki posiadały formy beczułkowate i jajowate. Uznawane są one powszechnie za gładziki, jednak funkcja ich do dziś nie jest jeszcze w pełni wyjaśniona. Może niektóre, zwłaszcza krążkowate należałoby zaliczyć do militariów. Do ciekawych znalezisk wyrabianych z kamienia należą toporki o kształtach pięciobocznych z otworem w środku(ryc. 42). Z podłużnych płaskich kamieni po zaostrzeniu jednego końca uzyskiwano kliny służące do obróbki drewna.

Przedmioty kamienne wykonywano w ten sposób, że w początkowym stadium obróbki nadawano ogólny kształt przez obtłukiwanie. Służyły do tego inne kamienie lub też określone narzędzia w postaci tłuczków. Przygotowany tak przedmiot poddawano dopiero gładzeniu, za pomocą którego dość nieforemna bryła stawała się określonym narzędziem. W tej fazie obróbki używano też drugiego kamienia. Dla uzyskania lepszego tarcia stosowano mokry piasek. Otwory wywiercano przy pomocy specjalnego urządzenia, niestety nieznanego nam z naszych wykopalisk, w którym częścią bezpośrednio świdrującą była pusta kość. W trakcie tego zabiegu podsypywano trochę piasku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s