Tkactwo

Ślady tej działalności zachowane są tylko w postaci dwóch grup zabytków a mianowicie przęślików do wrzecion i ciężarków tkackich. Tą gałęzią wytwórczości, podobnie jak poprzednio wyrobem naczyń zajmowały się kobiety. Przęśliki, które wykonywano z gliny, miały kształt krążków i były zaopatrzone w otwór (ryc. 31).

ryc.31
Ryc. 31. Przęśliki gliniane
ryc.32
Ryc. 32. Gliniany ciężarek tkacki 

Służyły one do obciążenia drewnianego wrzeciona używanego do przędzenia włókna. Polegało tona tym, że uwitą z włókna i przyczepioną do wrzeciona nić skręcano, nawijając ją na wrzeciono. Obciążenie wrzeciona przęślikiem ułatwiało szybki ruch obrotowy i umożliwiało skręcanie nici. Przęślik powodował naprężenie nici i spełniał rolę kółka napędowego w ruchu wirowym, ułatwiającym skręcanie nici wokół własnej osi.

 ryc.33
Ryc. 33. Igły brązowe

Druga grupa zabytków w postaci ciężarków glinianych o kształtach stożkowatych lub piramidalnych (ryc. 32), wypalonych dużo gorzej niż przęśliki, świadczy o typie warsztatu tkackiego. Było nim krosno pionowe składające się z dwóch słupów i górnego poprzecznego wału, do którego przymocowywano osnowę i który służył jako nawój do nawijania utkanej tkaniny. W dolnej części krosna znajdowała się poprzeczka dzieląca osnowę, której nici obciążone były u dołu ciężarkami. Przez napiętą w ten sposób osnowę przetykano dopiero poziomo nici wątku. Przy użyciu około dziesięciu takich ciężarków otrzymywano w ówczesnym krośnie tkaninę o szerokości prawdopodobnie 80-90 cm.

ryc.34
Ryc. 34. Guzik kościany

Tkaniny, w które ubierała się ludność grodu niestety nie zachowały się, o surowcach jednak, z których je wyrabiano, a więc o lnie i owczej wełnie przypuszczamy na podstawie uprawy lnu i chowu owiec. Trwały element ubioru stanowiły skóry i futra. Z wytwarzaniem,jak i naprawą okryć, związane są igły brązowe, których znaleziono kilka sztuk (ryc. 33). Ubiory były zapinane czego śladem jest odkryty guzik wykonany z kawałka podłużnej kości, obrobionej i posiadającej otwór (ryc. 34).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s